Lisans:
Ücretsiz
Dil Desteği:
Türkçe
Üretici:
Ulusal Dağıtım (Tübitak)
Limit:
*
Kategorisi:
Çeşitli (571 program)

Pardus Çalışan CD

Pardus Ulusal İşletim Sistemi'nin CD üzerinde çalışan sürümünü içeriyor. Kod adı Sait Faik Abasıyanık olarak isimlendirilmektedir. Kısaca SFA.CD içerisinde ofis araçları (metin düzenleyici, hesap tablosu, sunum hazırlayıcı, vb.), İnternet araçları (tarayıcı, e-posta, sohbet, vb.), çokluortam ve grafik araçları (film oynatıcı, müzik çalar, vb.), oyunlar ve çok sayıda uygulama mevcut.Pardus, özgür yazılım yaklaşımı ile açık kaynaklı yayımlanmakta ve GNU Genel Kamu Lisansı (General Public License - GPL) ile özgürce dağıtılmaktadır.ATA sürümünden farkları :* 200 adet hata düzeltilmiştir.* Programların yeni sürümleri eklenmiştir.1.0 sürümünden farkları :* X öntanımlı olarak v4l modülü yükleyecek şekilde ayarlandı.* Firefox yerimleri Türkçe'ye çevrildi* NTFS modülü parametreleri yeni biçime uygun olarak yazıldı.* Gtk-QT-engine öntanımlı yazıtipi boyutu değiştirildi* Mozilla ve türevi tarayıcılar için Java eklentisi sembolik bağı düzeltildi.* Gconf ve bazı modem sürücüleri için /etc altındaki sembolik bağlar düzeltildi.Sabit Sürücüye kurulum : Sık sık şikayet edilen bu sorun sitesinde yayınlanan belgeler ile çözüldü. www.pardus.org.tr adresine gidip kurulum için yardım alabilirsiniz.Editör Açıklaması : Tübitak başkanlığında yürütülen proje sonucunda almanların Suse linux'u gibi tamamen yerli ve bize ait bir linux dağıtımı oluşturuldu. İşte bu dağıtımın adı Pardus. Pardus tek cd den oluşuyor ve sisteme kurmak gerekmiyor. Cd üzerinden de çalıştırılabiliyor. Pardus başlı başına bir işletim sistemidir. Pardus'u çalıştırmak için bilgisayarınızda bir işletim sistemi hatta sabit sürücü olmasına bile gerek yoktur.Cd'ye boot ederek yazma : İnnDirdiğiniz iso dosyasının üstüne fare sağ tuşu ile tıklayıp birlikte aç seçeneğini seçin. Açılan listeden Cd yazma programınızı seçin (Nero , Cd Burner v.s.) ve tamam deyin. Programınız açılacaktır. Program açılınca programda Burn/Tamam/Yaz v.s. seçenekleri ile boot edilebilir cd oluşturabilirsiniz.Not : Pardus'un çalışabilmesi için en az 256 ram'e sahip olmanız gerekmektedir. Yüklediğiniz iso dosyasını cd ye boot edilebilir cd olarak atınız.MD5Sum ; İnnDirdiğiniz iso'nun sağlam inip inmediğini md5sum kontrol programları ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıdaki kodu programın verdiği kod ile karşılaştırmak. Kodlar birebir aynı ise innDirdiğiniz iso sağlam demektir. ( Windows da en iyi md5sum kontrol yazılımı md5summer 'dır. Bunu tavsiye ederim )MD5Sum Değeri : 16333092754c9e24ea5b6762fe19df37akindir.com

Pardus Çalışan CD İçin Yorum Yap

reklam

Çeşitli Kategorisi Çok İndirilenleri

 • Eagle Elektronik Devre Çizim Programı

  Elektronik devre çizimi yapabileceğiniz ve ücretsiz indirebileceğiniz bir yazılım. Programın içinde bir çok güncel devre elemanı ve elemanlara ait bilgiler(üreticisi,ayaklarının isimleri,...) bulunmakta

 • Kripper VCD Divx Çevirici

  Kripper, VCD'lerinizi Divx biçimine; Divx biçimindeki dosyalarınızı da CD'ye kaydetmenizi sağlar. VCD'leri Divx biçimine rip yapmak için cdrdao dönüştürücüsünü kullanır.

 • Network Security Toolkit [Live CD]

  Network Security Toolkit-NST (Ağ güvenlik Araçları) Fedora Core 2 tabanlı özel araçlarla donatılmış Live CD(Çalışan CD)'dir. Adından da anlaşılabileceği gibi Ağ güvenliği konusunda özelleştirilmiş komple bir Ağ güvenliği araçları topluluğudur. insecure.

 • Gaim

  Gaim programının Pardus sürümüdür. Bilindiği gibi Gaim; Yahoo, AIM/ICQ, Jabber, MSN, Google Talk, QQ, GroupWise, SIMPLE, Gadu Gadu ağını destekleyebilen çoklu bir sohbet programıdır.

 • Gentoo

  Özellikle ileri seviye linux kullanıcılarına hitap eden linux dağıtımıdır. Sistemi kendisi derlemek ve her şeye hakim olmak isteyen kullanıcıların tercihidir. Zor olmasına rağmen kararlı bir sistem sunar.

 • Boreas Linux

  Elektrik ve Elektronik geliştiricileri için hazırlanan, doğrudan CDden çalışan, simülasyon, baskı devre ve şema çizimi, PIC programlama gibi konulardaki Linux yazılımlarının bulunduğu özel bir işletim sistemi.

 • Ettercap

  Anahtarlı yerel ağlar için hazırlanmış çok amaçlı bir izleyici program olan Ettercap, birçok protokol için aktif ve pasif çözümlemeyi destekliyor.

 • SimplyMEPIS Linux

  Kurulum gerektirmeden CD'den çalışan harika bir debian tabanlı Linux GNU/GPL dağıtımı. ISO formatındaki bu dosyayı bir cd ye yazarak bilgisayarınızı başlatıp gerekebilecek her türlü programa kolayca erişin.

 • Pardus Ulusal İşletim Sistemi

  Üreticinin açıklaması: Pardus Ulusal İşletim Sistemi'nin CD üzerinde çalışan sürümünü içeriyor. CD içerisinde ofis araçları (metin düzenleyici, hesap tablosu, sunum hazırlayıcı, vb.), İnternet araçları (tarayıcı, e-posta, sohbet, vb.

 • Mandriva Linux Free

  Özellikle ev kullanıcılarına hitap eden Mandriva Linux Free 2007, daha önceki sürümlerde de olduğu gibi ses, görüntü, arşivleme, internet, program geliştirme ve ofis alanlarında çok sayıda program içeriyor ve programların hemen hemen hepsi yayınlanan son